top of page

Bireysel Yetişkin Danışmanlığı

Terapi ve Tedavi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Terapi nedir?

Terapi, bireyin yaşadığı sorun ya da hastalıkların bir uzmanla/psikologla yaptığı seanslar sonucunda, tedavi edilerek azaltılması ve ortadan kaldırılmasıdır. 

 

Neden terapiye ihtiyaç vardır?

Her birey, yaşamının bir bölümünde sorunlarla karşılaşır. Bu sorunların temelleri, terapide psikolog açısından bilimsel bir bakış açısıyla keşfedilir ve tedavi ile seanslarda kişiye yeni bir bakış açısı sunulur. Bu sayede çok zor görülen problemler hayatımızdan çıkarılır.

 

Terapide değişim nasıl yapılır?

Yaşamda her tercihimizin, hikayemizle mutlaka bir bağlantısı vardır. Ancak bu bağlantıların çoğunlukla farkında olmayız. Terapi, bize bu farkındalığı kazandırarak tedavi sonucunda kendimizi daha çok tanımamızı ve daha doğru kararlar almamızı sağlar.

 

Tek bir seans ile yaşamım değişir mi?

Yaşamımızdaki problemler çoğunlukla bir süreç boyunca birikerek oluşur. Bu nedenle çözümün kalıcı olması için tedavi bir süreç boyunca devam eder. Tek bir seans terapi ile bambaşka bir insan olamazsınız ancak bunun ilk adımını atmış olursunuz. Zaten yeni ve güzel bir yolun en zor tarafı ilk adımı atmaktır. İlk adımdan sonrası çok daha kolay gelir.

 

Kaç seans yapmak gerekir?

Biz psikologların amacı terapiler ile tedavide en kısa sürede bir değişim ve farkındalık yaratmaktır. Ancak herkesin yaşadığı sorun kendisine özgü olduğu için, seans yapmadan genel bir cevap vermek yanlış olur.

 

Seanslar ne kadar sürer?

Terapilerde ortalama seans süresi 40-50 dakika arasındadır. Ancak tedavide daha kısa sürede daha çok destek olmak için ben en uzun süre olan 50 dakika görüşme yapmayı tercih ediyorum.

bottom of page